Viac ako 10-tisíc podpisov pribudlo pod petíciu za udržanie konkurenčného prostredia na trhu mobilných služieb v elektronickej podobe. Ďalších zhruba päťtisíc ľudí podpísalo petičné hárky v predajniach na celom Slovensku počas uplynulého predĺženého víkendu.

Spoločnosť Swan, ktorá prevádzkuje operátora 4ka, v pondelok informovala, že nadchádzajúca štátom organizovaná aukcia frekvencií znevýhodňuje najmladšieho mobilného operátora 4ka.

Vyrovnanie pomerov na trhu

Ten sa podpisovou akciou bráni a s pomocou verejnosti chce dosiahnuť vyrovnanie pomerov na trhu. Ako jediný totiž nedisponuje tzv. nízkymi frekvenciami pod 1 GHz, ktoré slúžia na pokrývanie vidieka či menej osídlených oblastí.

„ Pôvodný návrh regulačného úradu z decembra 2022 mal ambíciu vyrovnať pozície štyroch mobilných operátorov a 4ka by získala frekvencie, na ktorých môže dobudovať svoju sieť. V lete ale úrad zverejnil pozmenený zámer, v ktorom poprel svoje pôvodné plány. Môžeme sa len domnievať, prečo a pod akým vplyvom sa tak stalo, “ povedal predseda predstavenstva Swanu Juraj Ondriš.

Podľa neho pod petíciou už majú dosť podpisov na to, aby sa ňou úrad zaoberal, ale pokračujú v ich zbieraní. „ Veríme, že aj tento záujem verejnosti podnieti úrad, aby sa vrátil k svojmu pôvodnému zámeru a udrží na Slovensku aj naďalej efektívne konkurenčné prostredie medzi mobilnými operátormi. Len to totiž dokáže vygenerovať pre zákazníkov nízke ceny volaní, dát či SMS, “ tvrdí Ondriš. Operátor v tejto súvislosti spustil aj informačnú webstránku, na ktorej vysvetľuje všetky súvislosti.

Zmena zásadných zákonov

Predstaviteľ Swanu pripomenul, že parlament na poslednej schôdzi pred predčasnými voľbami v smršti rôznych hlasovaní zmenil za jeden deň hneď dva zákony, ktoré zásadne ovplyvňujú regulátora.

„ Kým donedávna mohli odvolať šéfa úradu len poslanci na návrh vlády väčšinou hlasov v pléne, dnes je to v rukách jediného človeka – predsedu NR SR. Tiež oklieštili regulačné právomoci Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, teda de facto štátu, “ upozornil Ondriš.

Podľa neho ten v minulosti mohol rozhodovať spory v oblasti prístupu do siete, čiže v ich prípade tzv. národného roamingu, ktorý im musia poskytnúť ostatní operátori, kým dobudujú vlastnú sieť.

Aj keď to podľa Swanu vyzerá, že tieto zmeny spolu nesúvisia, môžu byť pre budúcnosť najmladšieho operátora zásadné. V prípade, ak v nadchádzajúcej aukcii totiž nezíska potrebné frekvencie na dobudovanie plnohodnotnej mobilnej siete, bude aj naďalej odkázaný na národný roaming, tak ako doteraz.

Zníženie cien pre koncových zákazníkov

Vďaka zmene zákona už ale ostatní operátori nebudú musieť takúto možnosť 4ke ponúknuť a zmizla aj možnosť regulačného úradu takýto spor rozhodnúť. Spoločnosť poznamenala, že samotný úrad pritom vo svojej nedávno zverejnenej analýze hovorí o tom, že 4ka výrazne prispela k zníženiu cien pre koncových zákazníkov na Slovensku bez ohľadu na to, akého operátora používajú.

Kým pri jej vstupe na trh stál 1GB dát vyše 13 eur, dnes je to v priemere jedno euro. A tiež pripomína, že v krajinách, kde odišiel vyzývateľ z trhu mobilných operátorov, následne stúpli ceny až do 27 %.

ZDROJ: sita.sk | Ľudia v petícii žiadajú udržanie konkurencie so 4kou na trhu, parlament zmenil hneď dva zásadné zákony